چگونه رژیم غذایی مناسب لاغری داشته باشیم؟

یکشنبه 16 دی 1397 1470 بازدید کننده گروه معرفی گیاهان دارویی

چگونه رژیم غذایی مناسب لاغری داشته باشیم؟

رژیم های لاغری

آیا در میان رژیم های غذایی لاغری، “بهترین” وجود دارد؟

در دنیای امروز، به دلیل نوع زندگی شهری و عادات نامناسب غذایی، اگر خودمان هم درگیر مشکل چاقی و ازدیاد وزن نباشیم، مطمئنا در اطرافمان افراد بسیاری را می شناسیم که پیوسته به دنبال بهترین گزینه برای رژیم های لاغری و راهکار های کاهش وزن می باشند. در این مطلب می‌خواهیم بررسی کنیم بهترین رژیم غذایی لاغری چیست؟ آیا می‌توان یک نوع رژیم خاص را به عموم مردم توصیه کرد؟ آیا می‌توان مانند برخی سایت‌های اینترنتی یک رژیم واحد را به عنوان رژیم لاغری برای تمام مردم با هر شرایط خاصی که دارند در نظر گرفت؟ و ایا اصولا در میان رژیم های غذایی لاغری "بهترین" وجود دارد؟

رژیم‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند سبب کاهش وزن شما شوند، رژیم‌های لاغری که با کاهش کالری دریافتی شما سبب چربی سوزی در بدن شما می‌شوند؛ اما نمی‌توان گفت تمامی www.agidaco.comآن‌ها برای سلامتی شما بی خطر خواهند بود و همینطور نمی‌توان گفت فقط یک نوع رژیم می‌تواند برای شما مناسب باشد.

یکی از لازمه های داشتن بهترین رژیم غذایی لاغری برای چربی های شکم و پهلو، خوردن مواد غذایی مفید از جمله میوه ها و سبزیجات و کنار گذاشتن مواد غذایی مضر مانند شیرینی ها است.

پس چه انواعی از رژیم ها را می توان “بهترین رژیم غذایی لاغری” قلمداد کرد؟

بهترین رژیم غذایی لاغری رژیمی است که:

 1. بر اساس شرایط شخصی و خاص شما تنظیم شده باشد :

هر شخصی به میزان خاصی کالری در برنامه غذایی روزانه خود نیاز دارد. متخصص تغذیه شما باید تمامی مشخصات فیزیکی، سبک زندگی، سطح فعالیت و… را در اختیار داشته باشد تا بر اساس آن رژیم غذایی شما را تنظیم کند.

در صورتی که این شرایط در نظر گرفته نشوند ممکن است کالری قرار داده شده در برنامه شما یا بیش از حد نیاز شما باشد که سبب چاق تر شدن شما خواهد شد، یا بسیار کمتر از حد نیاز شما باشد که باز هم نتیجه مطلوب و پایداری نخواهید گرفت و به سلامت شما ضرر خواهد رساند.

 1. رژیمی متعادل باشد :

رژیم متعادل به این معناست که علاوه بر مناسب بودن میزان کالری، درصد مواد غذایی مختلف نیز در حد معقول باشد. به عنوان مثال برخی رژیم‌ها هستند که کربوهیدرات را به طور کامل قطع می‌کنند. یا رژیمی مانند رژیم اتکینز که سرشار از پروتئین است. باید توجه داشت که این رژیم‌ها فقط در شرایط خاص توسط متخصص‌ها توصیه می‌شوند و به طور کلی برای نتیجه گیری مطلوب و پایدار مناسب نیستند.

اتفاقاً در مطالعات اخیر دانشمندان مشاهده شد که اصل اول رژیم‌های غذایی کاهش وزن همان کمتر بودن میزان کالری است و حذف مواد غذایی خاص (مانند چربی‌ها یا کربوهیدرات) هیچ کمک ویژه‌ای به لاغری شما نخواهد کرد و معجزه آسا نیست.

رژیم غذایی شما باید از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌های سالم تشکیل شود اما درصد هر کدام متفاوت و بسیار مهم است که تشخیص آن به عهده متخصص تغذیه شما می‌باشد.

 1. سرشار از مواد غذایی مفید باشد

مواردی که برای رژیم غذایی لاغری صحبت شد (میزان کالری و گروه‌های مختلف مواد غذایی) باید تشکیل شده از مواد غذایی مفید باشند. به عنوان مثال کربوهیدرات مصرفی شما باید از موادی با شاخص قند خون پایین باشد و از قندهای ساده تشکیل نشده باشد؛ بلکه از غلات کامل، میوه و… تأمین شود. همچنین رژیم شما سرشار از فیبر و سبزیجات باشد و سهم چربی‌های رژیم غذایی لاغری شما از چربی‌های مفیدی مانندwww.agidaco.com روغن زیتون و یا ماهی سالمون تشکیل شود. البته متخصص تغذیه شما قطعاً این موارد را در رژیم غذایی شما لحاظ خواهد کرد.

 1. وعده ها به تعداد و میزان مناسب باشند

مواردی که ذکر شد باید در وعده‌های غذایی به صورت مناسب تقسیم شوند. رژیم غذایی شما باید حداقل 3 وعده اصلی و 2 میان وعده داشته باشد. در صورت حذف وعده‌ها سوخت و ساز بدن شما پایین آمده و چربی سوزی کند می‌شود. همچنین احساس گرسنگی در شما افزایش یافته و به پرخوری روی می‌آورید.

 

با احساس گرسنگی در رژیم های لاغری چه کنیم؟

قطعاً رژیمی که موارد بالا را شامل شود می‌تواند در کاهش گرسنگی مؤثر باشد. مواد غذایی که از غلات کامل، پروتئین، فیبر، سبزیجات و چربی‌های سالم تشکیل شده باشد به علت احساس سیری طولانی مدت که به شما می‌دهند، از پرخوری جلوگیری خواهند کرد. توجه داشته باشید که اهمیت تعداد وعده‌های غذایی در اینجا بسیار بالاست. همچنین توزیع مناسب پروتئین‌ها، سبزیجات و فیبرها در هرکدام از این وعده‌ها به علت احساس سیری طولانی مدت که ایجاد می‌کنند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

تغییرات کوچک سبب نتایج بزرگ

در رژیم غذایی لاغری چربی های شکم و پهلو حتما باید با اصلاح عادات در سبک زندگی خود، به پیشرفت کاهش وزن خود کمک کنید. تغییرات کوچکی وجود دارند که با ایجاد آن‌ها می‌توانید لاغر شوید. مثلاً به جای میان وعده‌های نامناسبی مانند کیک و شیرینی از میوه استفاده کنید. حذف فست فود یا کاهش مصرف آن نیز می‌تواند به شما کمک کند. از این قبیل تغییرات به وفور می‌توان یافت و با ایجاد آن‌ها به روند کاهش وزن و لاغری سرعت بخشید.

نوشیدن آب  در رژیم غذایی

نوشیدن یک لیوان آب گرم قبل از خواب می تواند به ما کمک کند تا بهتر بخوابیم و همزمان وزن خود را کم کنیم. با این کار سموم در حالی که خواب هستید، خارج شده، عضلات شل شده، بدن آبرسانی شده، هضم غذا بهتر شده و چربی بدن می سوزد. البته من صبح ها قبل از صبحونه یک لیوان آب گرم به همراه عسل و آبلیمو می خورم که دقیقا همین تاثیرات رو داره و فراموش نکنید که حتماً روزانه حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب برای کاهش وزن بنوشید.

چند توصیه ساده برای کاهش وزن با مواد گیاهی:

برگ سنا برای لاغری: برگ سنا به صورت دمنوش و کپسول در دسترس است. گرچه ما برای لاغری سریع تر، دمنوش لاغری سنا را به شما پیشنهاد میدهیم. از این دمنوش، روزانه دو بار استفاده کنید.

خواص چای سیاه برای لاغری: مصرف چای سیاه به جای نوشیدنی های کالری دار به شما کمک می کند تا وزن بیشتری را از دست دهید.

اسفرزه برای لاغری: اسفرزه باعث می شود تا زودتر احساس سیری کنید. این همان حسی ست که خیلی از افراد با خوردن قرص های شیمیایی در خود ایجاد می کنند. اسفرزه سطح انرژی شما را بدون اضافه کردن وزن حفظ می کند. سبوس جو یک اسفرزه محبوب برای لاغری است.

کامبوجا و لاغری: چای کامبوجا با افزایش محدودیت کالری، می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. با این حال یک نوشیدنی مخصوص لاغری محسوب نمی‌شود؛ چرا که حاوی قند است.

خواص شوید برای لاغری: شوید یک چربی سوز مناسب است. اضافه کردن مقداری عرق زیرع و شوید به آب، می‌تواند علاوه بر پاکسازی بدن از چربی‌ها و مواد زائد به افزایش میزان سوخت و ساز کالری‌ها در بدن نیز کمک کند.

روغن کرچک برای لاغری: روغن کرچک برای کاهش اشتها و چربی سوزی بسیار مفید است. برای لاغری شکم این روغن را به همراه اسموتی میوه میل کنید.

طریقه مصرف فلفل قرمز برای لاغری: شما می توانید فلفل قرمز را در غذاهای مختلف استفاده کنید. فلفل قرمز به تنهایی نمی تواند موجب لاغری شود اما میزان سوخت و ساز پایه بدن با خوردن فلفل افزایش می یابد.

خواص به لیمو در لاغری: دمنوش به لیمو تنها ۲ کالری در هر وعده به بدن می دهد و سبب افزایش چربی سوزی بدن می شود.

جمع بندی مطالب گفته شده:

 • هیچ رژیم غذایی لاغری برای عموم مردم توصیه نمی‌شود.
 • بهترین رژیم غذایی لاغری، رژیمی است که بر اساس شرایط خاص شخص تنظیم شده باشد.
 • رژیم مناسبی که لاغری پایدار را برای شما رقم زند، باید اصولی، متعادل و شامل تمامی گروه‌های غذایی اما از منابع سالم باشد.
 • به مرور زمان با اصلاح عادات غلط و اصلاح سبک زندگی، می‌توانید سلامت و تناسب اندام خود را تضمین کنید.
 • اگر تاکنون در راه کاهش وزن شکست خورده‌اید، شک نکنید که راهی که پیموده‌اید اشتباه بوده و یا صبر و شکیبایی کافی را نداشته‌اید. هر کسی در صورت داشتن برنامه شخصی مناسب و اراده‌ی کافی می‌تواند لاغر شود. ژنتیک و استعداد چاقی را بهانه نکنید.
 • بر اساس متون مرجع علم تغذیه بهترین منبع برای دریافت رژیم‌های غذایی متخصص های تغذیه هستند که با دریافت اطلاعات و شرایط شما برنامه تخصصی برایتان تنظیم کنند. در این متون مرجع آورده شده مراجعات غیر حضوری از طریق تلفن و یا به صورت اینترنتی نیز می‌توانند به شما کمک کنند و حتی تاثیر بهتری داشته باشند.
 • بعضی از افراد فکر می کنند که رژیم لاغری یعنی سریع لاغر شدن با بد غذا خوردن و شکنجه دادن معده! در صورتی که میشه با یک برنامه رژیم لاغری متنوع و سرشار از انرژی بدون اینکه با یه بشقاب غذای بی طعم و رنگ مواجه باشیم، به وزن ایده آل خود دست پیدا کنیم .
 • اگر شما هر دو ساعت یکبار یه چیزی بخورید باعث میشود خیلی کمتر احساس گرسنگی کنید . راهکار افزایش تعداد وعده های غذایی روشی واقعا موثر برای کاهش حس گرسنگی است به شرط اینکه حجم غذایی که در این وعده میخورید کنترل www.agidaco.comشده باشد. غذای کمتر بخورید اما دفعات آن را زیاد کنید.

 


چگونه رژیم غذایی مناسب لاغری داشته باشیم؟فروشگاه محصولات گیاهی و طبیعی آگیدا1/6/2019رژیم های لاغریآیا در میان رژیم های غذایی لاغری، “بهترین” وجود دارد؟در دنیای امروز، به دل... رژیم های لاغریآیا در میان رژیم های غذایی لاغری، “بهترین” وجود دارد؟در دنیای امروز، به دلیل نوع زندگی شهری و عادات نامناسب غذایی، اگر خودمان هم درگیر مشکل چاقی و ازدیاد وزن نباشیم، مطمئنا در اطرافمان افراد بسیاری را می شناسیم که پیوسته به دنبال بهترین گزینه برای رژیم های لاغری و راهکار های کاهش وزن می باشند. در این مطلب می‌خواهیم بررسی کنیم بهترین رژیم غذایی لاغری چیست؟ آیا می‌توان یک نوع رژیم خاص را به عموم مردم توصیه کرد؟ آیا می‌توان مانند برخی سایت‌های اینترنتی یک رژیم واحد را به عنوان رژیم لاغری برای تمام مردم با هر شرایط خاصی که دارند در نظر گرفت؟ و ایا اصولا در میان رژیم های غذایی لاغری "بهترین" وجود دارد؟رژیم‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند سبب کاهش وزن شما شوند، رژیم‌های لاغری که با کاهش کالری دریافتی شما سبب چربی سوزی در بدن شما می‌شوند؛ اما نمی‌توان گفت تمامی www.agidaco.comآن‌ها برای سلامتی شما بی خطر خواهند بود و همینطور نمی‌توان گفت فقط یک نوع رژیم می‌تواند برای شما مناسب باشد.یکی از لازمه های داشتن بهترین رژیم غذایی لاغری برای چربی های شکم و پهلو، خوردن مواد غذایی مفید از جمله میوه ها و سبزیجات و کنار گذاشتن مواد غذایی مضر مانند شیرینی ها است.پس چه انواعی از رژیم ها را می توان “بهترین رژیم غذایی لاغری” قلمداد کرد؟بهترین رژیم غذایی لاغری رژیمی است که:بر اساس شرایط شخصی و خاص شما تنظیم شده باشد :هر شخصی به میزان خاصی کالری در برنامه غذایی روزانه خود نیاز دارد. متخصص تغذیه شما باید تمامی مشخصات فیزیکی، سبک زندگی، سطح فعالیت و… را در اختیار داشته باشد تا بر اساس آن رژیم غذایی شما را تنظیم کند.در صورتی که این شرایط در نظر گرفته نشوند ممکن است کالری قرار داده شده در برنامه شما یا بیش از حد نیاز شما باشد که سبب چاق تر شدن شما خواهد شد، یا بسیار کمتر از حد نیاز شما باشد که باز هم نتیجه مطلوب و پایداری نخواهید گرفت و به سلامت شما ضرر خواهد رساند.رژیمی متعادل باشد :رژیم متعادل به این معناست که علاوه بر مناسب بودن میزان کالری، درصد مواد غذایی مختلف نیز در حد معقول باشد. به عنوان مثال برخی رژیم‌ها هستند که کربوهیدرات را به طور کامل قطع می‌کنند. یا رژیمی مانند رژیم اتکینز که سرشار از پروتئین است. باید توجه داشت که این رژیم‌ها فقط در شرایط خاص توسط متخصص‌ها توصیه می‌شوند و به طور کلی برای نتیجه گیری مطلوب و پایدار مناسب نیستند.اتفاقاً در مطالعات اخیر دانشمندان مشاهده شد که اصل اول رژیم‌های غذایی کاهش وزن همان کمتر بودن میزان کالری است و حذف مواد غذایی خاص (مانند چربی‌ها یا کربوهیدرات) هیچ کمک ویژه‌ای به لاغری شما نخواهد کرد و معجزه آسا نیست.رژیم غذایی شما باید از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌های سالم تشکیل شود اما درصد هر کدام متفاوت و بسیار مهم است که تشخیص آن به عهده متخصص تغذیه شما می‌باشد.سرشار از مواد غذایی مفید باشدمواردی که برای رژیم غذایی لاغری صحبت شد (میزان کالری و گروه‌های مختلف مواد غذایی) باید تشکیل شده از مواد غذایی مفید باشند. به عنوان مثال کربوهیدرات مصرفی شما باید از موادی با شاخص قند خون پایین باشد و از قندهای ساده تشکیل نشده باشد؛ بلکه از غلات کامل، میوه و… تأمین شود. همچنین رژیم شما سرشار از فیبر و سبزیجات باشد و سهم چربی‌های رژیم غذایی لاغری شما از چربی‌های مفیدی مانندwww.agidaco.com روغن زیتون و یا ماهی سالمون تشکیل شود. البته متخصص تغذیه شما قطعاً این موارد را در رژیم غذایی شما لحاظ خواهد کرد.وعده ها به تعداد و میزان مناسب باشندمواردی که ذکر شد باید در وعده‌های غذایی به صورت مناسب تقسیم شوند. رژیم غذایی شما باید حداقل 3 وعده اصلی و 2 میان وعده داشته باشد. در صورت حذف وعده‌ها سوخت و ساز بدن شما پایین آمده و چربی سوزی کند می‌شود. همچنین احساس گرسنگی در شما افزایش یافته و به پرخوری روی می‌آورید. با احساس گرسنگی در رژیم های لاغری چه کنیم؟قطعاً رژیمی که موارد بالا را شامل شود می‌تواند در کاهش گرسنگی مؤثر باشد. مواد غذایی که از غلات کامل، پروتئین، فیبر، سبزیجات و چربی‌های سالم تشکیل شده باشد به علت احساس سیری طولانی مدت که به شما می‌دهند، از پرخوری جلوگیری خواهند کرد. توجه داشته باشید که اهمیت تعداد وعده‌های غذایی در اینجا بسیار بالاست. همچنین توزیع مناسب پروتئین‌ها، سبزیجات و فیبرها در هرکدام از این وعده‌ها به علت احساس سیری طولانی مدت که ایجاد می‌کنند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.تغییرات کوچک سبب نتایج بزرگدر رژیم غذایی لاغری چربی های شکم و پهلو حتما باید با اصلاح عادات در سبک زندگی خود، به پیشرفت کاهش وزن خود کمک کنید. تغییرات کوچکی وجود دارند که با ایجاد آن‌ها می‌توانید لاغر شوید. مثلاً به جای میان وعده‌های نامناسبی مانند کیک و شیرینی از میوه استفاده کنید. حذف فست فود یا کاهش مصرف آن نیز می‌تواند به شما کمک کند. از این قبیل تغییرات به وفور می‌توان یافت و با ایجاد آن‌ها به روند کاهش وزن و لاغری سرعت بخشید.نوشیدن آب  در رژیم غذایی نوشیدن یک لیوان آب گرم قبل از خواب می تواند به ما کمک کند تا بهتر بخوابیم و همزمان وزن خود را کم کنیم. با این کار سموم در حالی که خواب هستید، خارج شده، عضلات شل شده، بدن آبرسانی شده، هضم غذا بهتر شده و چربی بدن می سوزد. البته من صبح ها قبل از صبحونه یک لیوان آب گرم به همراه عسل و آبلیمو می خورم که دقیقا همین تاثیرات رو داره و فراموش نکنید که حتماً روزانه حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب برای کاهش وزن بنوشید.چند توصیه ساده برای کاهش وزن با مواد گیاهی: برگ سنا برای لاغری: برگ سنا به صورت دمنوش و کپسول در دسترس است. گرچه ما برای لاغری سریع تر، دمنوش لاغری سنا را به شما پیشنهاد میدهیم. از این دمنوش، روزانه دو بار استفاده کنید.خواص چای سیاه برای لاغری: مصرف چای سیاه به جای نوشیدنی های کالری دار به شما کمک می کند تا وزن بیشتری را از دست دهید.اسفرزه برای لاغری: اسفرزه باعث می شود تا زودتر احساس سیری کنید. این همان حسی ست که خیلی از افراد با خوردن قرص های شیمیایی در خود ایجاد می کنند. اسفرزه سطح انرژی شما را بدون اضافه کردن وزن حفظ می کند. سبوس جو یک اسفرزه محبوب برای لاغری است.کامبوجا و لاغری: چای کامبوجا با افزایش محدودیت کالری، می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. با این حال یک نوشیدنی مخصوص لاغری محسوب نمی‌شود؛ چرا که حاوی قند است.خواص شوید برای لاغری: شوید یک چربی سوز مناسب است. اضافه کردن مقداری عرق زیرع و شوید به آب، می‌تواند علاوه بر پاکسازی بدن از چربی‌ها و مواد زائد به افزایش میزان سوخت و ساز کالری‌ها در بدن نیز کمک کند.روغن کرچک برای لاغری: روغن کرچک برای کاهش اشتها و چربی سوزی بسیار مفید است. برای لاغری شکم این روغن را به همراه اسموتی میوه میل کنید.طریقه مصرف فلفل قرمز برای لاغری: شما می توانید فلفل قرمز را در غذاهای مختلف استفاده کنید. فلفل قرمز به تنهایی نمی تواند موجب لاغری شود اما میزان سوخت و ساز پایه بدن با خوردن فلفل افزایش می یابد.خواص به لیمو در لاغری: دمنوش به لیمو تنها ۲ کالری در هر وعده به بدن می دهد و سبب افزایش چربی سوزی بدن می شود.جمع بندی مطالب گفته شده:هیچ رژیم غذایی لاغری برای عموم مردم توصیه نمی‌شود.بهترین رژیم غذایی لاغری، رژیمی است که بر اساس شرایط خاص شخص تنظیم شده باشد.رژیم مناسبی که لاغری پایدار را برای شما رقم زند، باید اصولی، متعادل و شامل تمامی گروه‌های غذایی اما از منابع سالم باشد.به مرور زمان با اصلاح عادات غلط و اصلاح سبک زندگی، می‌توانید سلامت و تناسب اندام خود را تضمین کنید.اگر تاکنون در راه کاهش وزن شکست خورده‌اید، شک نکنید که راهی که پیموده‌اید اشتباه بوده و یا صبر و شکیبایی کافی را نداشته‌اید. هر کسی در صورت داشتن برنامه شخصی مناسب و اراده‌ی کافی می‌تواند لاغر شود. ژنتیک و استعداد چاقی را بهانه نکنید.بر اساس متون مرجع علم تغذیه بهترین منبع برای دریافت رژیم‌های غذایی متخصص های تغذیه هستند که با دریافت اطلاعات و شرایط شما برنامه تخصصی برایتان تنظیم کنند. در این متون مرجع آورده شده مراجعات غیر حضوری از طریق تلفن و یا به صورت اینترنتی نیز می‌توانند به شما کمک کنند و حتی تاثیر بهتری داشته باشند.بعضی از افراد فکر می کنند که رژیم لاغری یعنی سریع لاغر شدن با بد غذا خوردن و شکنجه دادن معده! در صورتی که میشه با یک برنامه رژیم لاغری متنوع و سرشار از انرژی بدون اینکه با یه بشقاب غذای بی طعم و رنگ مواجه باشیم، به وزن ایده آل خود دست پیدا کنیم .اگر شما هر دو ساعت یکبار یه چیزی بخورید باعث میشود خیلی کمتر احساس گرسنگی کنید . راهکار افزایش تعداد وعده های غذایی روشی واقعا موثر برای کاهش حس گرسنگی است به شرط اینکه حجم غذایی که در این وعده میخورید کنترل www.agidaco.comشده باشد. غذای کمتر بخورید اما دفعات آن را زیاد کنید. 5.0
دسته بندی خبرها
محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید شما اضافه گردید