ملاسما و راه های درمان آن

یکشنبه 6 آبان 1397 1142 بازدید کننده گروه معرفی گیاهان دارویی

ملاسما  و راه های درمان آن

ملاسما چیست و راه های درمان آن

ملاسما یکی از مشکلات رایج پوستی می‌باشد که در آن لکه‌هایی خاکستری و قهوه‌ای رنگ در صورت مشاهده می‌شود. در اکثر افرادی که به این عارضه مبتلا هستند لک‌ها بر روی گونه‌ها، پل بینی، پیشانی، چانه و بالای لب بالایی ظاهر می‌شوند. علاوه بر این در قسمت‌هایی از بدن نیز که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارد از قبیل مچ و ساعد دست و گردن نیز ممکن است این لک‌ها دیده شوند.

محافظت از پوست در برابر نور آفتاب یکی از رایج‌ترین و بهترین روش‌ها برای درمان ملاسما می‌باشد. از این رو شخصی که مبتلا به ملاسما است باید هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کند و هر ۲ ساعت یک بار نیز آن را تجدید کند. علاوه بر این استفاده از کلاه نقاب‌دار با نقاب بزرگ نیز درwww.agidaco.com محیط بیرون از خانه یکی دیگر از روش‌هایی است که متخصصان پوست توصیه می‌کنند. چرا که کرم ضد آفتاب شاید نتواند به تنهایی از پوست در برابر آفتاب محافظت کند.
ملاسما در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. بخصوص خانم‌های باردار که دچار این لک‌های پوستی می‌شوند که اصطلاحا ماسک بارداری گفته می‌شود. از این رو به نظر می‌رسد عامل محرک اصلی در بروز ملاسما هورمون‌ها هستند. در این حالت لک‌های پوستی به رنگ تیره بر روی گونه‌ها ظاهر می‌شوند.

علائم و نشانه‌های ملاسما

علائم رایج ملاسما لک‌هایی به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری مایل به قهوه‌ای است که بیشتر در ناحیه صورت مشاهده می‌شود. این لک‌ها معمولاً در گونه‌ها، پیشانی، پل بینی، قسمت بالای لب بالایی و چانه و در مواردی هم بر روی ساعد و مچ دست یا روی گردن ظاهر می‌شوند که شیوعwww.agidaco کمتری دارند. به طور کلی ملاسما هیچ علائم خاصی ایجاد نمی‌کنند که شما احساس کنید اما شکل ظاهری پوست تغییر پیدا می‌کند که این خود بسیاری از افراد مبتلا به ملاسما را رنج می‌دهد.

چه کسی به ملاسما مبتلا می‌شود؟

همانطور که گفتیم ملاسما در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. فقط ۱۰ درصد از افرادی که به این عارضه پوستی مبتلا هستند مرد می‌باشند.
ملاسما بیشتر در افرادی با پوست‌های تیره‌تر از قبیل مردمی که در کشورهای آمریکای لاتین، شمال آفریقا، آسیا، هندوستان، خاورمیانه و حوزه دریای مدیترانه زندگی می‌کنند دیده می‌شود. علاوه بر این افرادی که در بین خویشاوندان خونی آن‌ها، قبلا کسی به ملاسما مبتلا شده باشد احتمال بروز این بیماری درآن‌ها بیشتر است.

چه عواملی باعث ملاسما می‌شود؟

عواملی که منجر به این بیماری می‌شوند هنوز دقیق تشخیص داده نشده‌اند اما احتمال می‌رود این عارضه بر اثر تولید بیش از اندازه رنگ توسط سلول‌های تولید کننده رنگ در پوست بدن (ملانوسیت‌ها) ایجاد می‌شود. افرادی که دارای رنگ پوست تیره هستند بیشتر به ملاسما مبتلا می‌شوند چراکه میزان ملانوسیت‌های فعال در پوستشان از افرادی که دارای پوستی روشن هستند بیشتر است.

عوامل محرک ملاسما:

قرار گرفتن در معرض آفتاب:

نور ماوراء بنفش آفتاب ملانوسیت‌ها را تحریک می‌کند. حتی در مواقعی که ملاسما برطرف شده باشد، اگر فرد حتی یک مواجهه کوتاه مدت با نور آفتاب داشته باشد این عارضه می‌تواند دوباره بازگشت داشته باشد. به همین دلیل هم هست که این بیماری در فصل تابستان شایع‌تر است. نور آفتاب در برخی از افراد باعث می‌شود که آن‌ها به طور مکرر علائم ملاسما به سراغشان بیاید.

میزان هورمون‌ها:

زنان باردار بیشتر از سایر افراد به ملاسما مبتلا می‌شوند که به این عارضه در زنان باردار اصطلاحاً کلوآسما یا ماسک بارداری گفته می‌شود. قرص‌های پیشگیری از بارداری و داروهای جایگزین هورمون‌ها هم ممکن است باعث تحریک و ایجاد ملاسما شوند.

مواد آرایشی:

مواد آرایشی از قبیل کرم‌ها و محصولات محافظت از پوست که حساسیت پوستی در فرد ایجاد می‌کنند ممکن است این بیماری را تشدید کنند.

با این که ملاسما عارضه‌ای خطرناک نیست اما افرادی که به آن مبتلا می‌شوند می‌توانند آشفته شده و اعتماد به نفس در آن‌ها کاهش پیدا کند. اما برای درمان این عارضه چند روش مبتنی بر لیزر وجود دارد. برخی از درمان‌های ترکیبی شامل لیزر درمانی برای درمان این عارضه به کار برده می‌شوند و آثار این عارضه را در پوست کاهش می‌دهد.

چگونگی تشخیص ملاسما:

در اکثر مواقع متخصصین پوست فقط با نگاه کردن به پوست بیماران خود می‌توانند وجود این بیماری را در آن‌ها تشخیص دهند. ممکن است متخصص برای تشخیص دقیق اینکه این بیماری تا چه عمقی از پوست نفوذ کرده پوست را در زیر نور وسیله‌ای به نام لامپ وود مشاهده کند.
در برخی از موارد نشانه‌های ملاسما با برخی از عارضه‌های پوستی دیگر یکی می‌باشد. در این موارد پزشک برای تشخیص وجود این بیماری یک نمونه کوچک ازwww.agidaco پوست را برداشته که به این روش بیوپسی می‌گویند. عمل بیوپسی می‌تواند توسط پزشک متخصص پوست سریعا و به طور ایمن در همان زمان ویزیت در داخل مطب انجام بگیرد.

درمان ملاسما:

معمولا در مواردی که یک محرک خارجی از قبیل بارداری یا قرص‌های پیشگیری از بارداری باعث ایجاد این بیماری شود لک‌های ملاسما ممکن است به خودی خود برطرف شود. به طور مثال وقتی خانم‌ها وضع حمل می‌کنند یا دیگر از قرص‌های جلوگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند این عارضه خود به خود برطرف می‌شود.
اما در مواردی هم دیده شده است که ملاسما تا سال‌های طولانی و یا حتی در همه طول عمر هم باقی می‌ماند. در مواردی که این بیماری خود به خود برطرف نمی‌شود و یاwww.agidaco.com خانم‌هایی که مبتلا به این عارضه هستند قصد دارند مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری خود را ادامه دهند روش‌هایی برای درمان این عارضه وجود دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

هیدروکوئینون:

این دارو اولین درمان رایج برای ملاسما به شمار می‌رود. معمولاً هیدروکوئینون را بر روی پوست می‌مالند و باعث روشن شدن رنگ پوست می‌شود. این دارو را می‌توان به شکل‌های مختلفی شامل کرم، لوسیون، ژل یا مایع، از داروخانه‌ها تهیه کرد. مقدار کمی از این دارو را می‌توان بدون نیاز به نسخه از داروخانه تهیه کرد. البته این دسته از محصولات در مقایسه با محصولاتی که توسط پزشک متخصص پوست تجویز می‌شود، مقدار هیدروکوئینون کمتری در ترکیب خود دارند.

ترتینوئین و کورتیکواستروئیدها:

برای اینکه رنگ پوستتان روشن‌تر شود پزشکتان ممکن است داروی دیگری هم برای شما تجویز کند. پزشک ممکن است ترتینوئین یا یک کورتیکواستروئید برای شما تجویز کند. در مواردی هم یک کرم تجویز می‌کند که سه داروی (هیدروکوئینون، ترتینوئین و کورتیکواستروئید) به صورت ترکیبی در آن وجود دارد. به این کرم‌ها کرم سه گانه می‌گویند.

سایر داروهای موضعی (برای مالیدن روی پوست):

پزشک معالج شما برای کمک به روشن‌تر کردن پوستتان ممکن است داروهایی مانند اسید آزلائیک یا اسید کوجیک برای شما تجویز کند.

لیزر درمانی:

در مواردی که لک‌های پوستی که در اثر ازدیاد رنگدانه‌های پوستی ایجاد می‌شوند تیره‌تر باشند و یا در مواردی که لایه‌برداری و استفاده از محصولات محافظت کننده پوست در درمان آن‌ها مؤثر واقع نشود از روش لیزر درمانی استفاده می‌کنند. این روش برای درمان عارضه‌های پوستی عملکرد بسیار خوبی دارد و می‌تواند امیدوار کننده باشد. اما این روش درمان ممکن است کمی طول بکشد و برای به دست آمدن نتیجه مطلوب ممکن است به ۴ جلسه درمانی یا حتی بیشتر هم نیاز باشد. برای درمان مشکلات ناشی از رنگدانه‌ها از روش‌های درمانی مانند فراکسل و لایه برداری پوست با لیزر استفاده می‌شود.

چنانچه بعد از درمان ملاسما با هریک از علائم زیر رو به رو شدید با پزشک خود تماس بگیرید:
سوزش و حساسیت پوست
تیره شدن رنگ پوست
سایر عوارض احتمالی

اکثر افرادی که مبتلا به ملاسما هستند بعد از به کارگیری روش‌های درمانی که یک متخصص پوست به آن‌ها توصیه کرده است توانستند نتایج خوبی به دست آورند. اما با این وجود ملاسما ممکن است بیش از حد سمج باشد. ممکن است فردی که تحت درمان است برای مشاهده اولین تغییرات حاصل از درمان به چند ماه زمان نیاز داشته باشد. فرد مبتلا باید بداند پیروی از دستورات پزشک بسیار مهم است و باعث تضمین دستیابی به بهترین نتایج ممکن خواهد شد.

درمان نگهدارنده:

بعد از برطرف شدن ملاسما ممکن است نیاز باشد شخص همچنان درمان خود را ادامه دهد که این قسمت از درمان را پزشک متخصص پوست درمان نگهدارنده می‌نامد. درمان نگهدارنده باعث می‌شود که ملاسما مجددا بروز پیدا نکند. فرد می‌تواند با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب باکیفیت و گذاشتن کلاه نقاب‌دار بزرگ در طول روز مانع بروز جدد ملاسما شود.

راه های درمان خانگی عارضه ملاسما

آب لیمو

آب لیمو یک لایه بردار طبیعی پوست با خاصیت عالی رطوبت رسانی است. ماهیت اسیدی آب لیمو همچنین به حذف لایه بیرونی پوست کمک می کند. آب لیمو را به قسمت های مد نظر بزنید و بعد از یک یا دو دقیقه به آرامی پوستتان را بشویید. این درمان را دو بار در روز دنبال کنید.

سرکه سیب

اسید استیک موجود در سرکه سیب، آن را یک عامل سفید کننده قوی می کند که به حذف لکه ها کمک می کند. سرکه سیب و آب را با هم مخلوط کنید. این محلول را روی لکه های ملاسما قرار دهید و اجازه دهید، خشک شود.

زردچوبه

زردچوبه می تواند ملانین پوست را کاهش دهد. مواد تشکیل دهنده فعال کورکومین در زردچوبه، خواص آنتی اکسیدان و روشن کننده پوست دارد. پنج قاشق غذا خوری پودر زردچوبه را با ۱۰ قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنید. شیر دارای اسید لاکتیک و کلسیم است که پوست را نرم و لطیف می کند.

آب پیاز

آب پیاز یکی دیگر از داروهای موثر طبیعی است. آب پیاز دارای طیف وسیعی از ترکیبات حاوی گوگرد است که می تواند تکه های تیره یا تغییر رنگ پوست را از بین ببرد. همچنین، آب پیاز سبب تغذیه سلول های پوست می شود.

ژل آلوئه ورا

با توجه به وجود پلی ساکارید هادر ژل آلوئه ورا، این ماده می تواند باعث بازگرداندن رنگ اصلی پوست شود. همچنین می تواند سلول های مرده پوست را حذف و سلول های جدید را ترمیم کند. برگ آلوئه ورا را بردارید و ژل تازه آ ن را استخراج کنید. ژل را به طور کامل در ناحیه آسیب دیده قرار دهید و به آرامی یک یا دو دقیقه ماساژ دهید. بگذارید برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورتتان بماند و سپس پوستتان را با آب گرم بشویید.

ویتامین E

ویتامین E برای از بین بردن لکه های قهوه‌ای پوست خیلی مفید است. می‌توانید از کپسول‌های ویتامین  استفاده کنید و  روغن داخل آن را به پوستتان بمالید.

ماست

ماست خاصیت روشن‌کنندگی پوست دارد. می‌توانید ماست را به تنهایی روی پوست خود بزنید و بعد از ۱۵ دقیقه بشویید. ماست را با پودر جو پرک  و عسل و لیمو مخلوط کنید خمیری یک دست به دست بیاورید و به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بگذارید.  می‌توانید به جای پودر جو از خود جو پرک استفاده کنید و بگذارید تا ماسک روی صورت خشک شود بعد از دانه های جو به عنوان اسکراب و لایه بردار می توانید استفاده کنید یعنی کمی دستتان را مرطوب کنید روی پوستتان حالت دورانی جوی پرک را ماساژ دهید.

سیب‌زمینی

این ماده غذایی خوشمزه هم برای از بین بردن لکه های صورت بسیار مفید است. سیب زمینی را می‌توانید حلقه حلقه کنید و روی پوستتان ماساژ دهید. ویا میتوانید آن را رنده کنید و با عسل مخلوط کنید و روی پوست بمالید.

دانه کنجد

آنرا له نموده و به مدت ۳ روز در مقدار اندکی آب خیس کنید و بعد از گذشت این مدت، این مخلوط را بر رویپوست بمالید، این ماسک هم باعث از بین رفتن لکه های سیاه می شود و هم نرم کننده پوست است.

خیار و شیر و لیمو ترش

این ترکیب هم صورت شما را جوانتر می کند و هم لکه ها را کم رنگ می کند . برای تهیه ی این ترکیب یک خیار را رنده کمی شیر به آن اضافه کنید و چند قطره لیمو ترش هم به آن ترکیب اضافه کنید تا یک حالت خمیری داشته باشد این ماسک را روی صورتتان بزنید و بعد از ۱۵ دقیقه آن را بشویید. این تر کیب را یک روز در میان انجام دهید بعد از یک ماه نتیجه را به چشم ببینید.

مخلوط سیر و عسل

مقداری سیر را پوست کنده و آنرا با رنده ریز کنید و با عسل مخلوط نموده، مخلوط حاصل را جهت بهبودی لکه های سیاه پوست مورد استفاده قرار دهید و به مدت ۳۰ دقیقه بر روی لکه ها قرار داده و پس از آن با آب ولرم بشویید. این عمل را یک روز درمیان تکرار می کنید.

گل زنبق سفید

گل زنبق سفید را خرد کرده و در یک شیشه سفید می ریزید و به آن مقداری روغن زیتون طبیعی تازه اضافه نمایید، سر شیشه را بسته و به مدت دو روز در مقابل آفتاب قرار دهید و بعد آنرا صاف کرده و بر روی لکه های سیاه صورت خود بمالید. (این روغن برای سوختگی و آفتاب زدگی نیز مفید می باشد)

مقداری پونه را له کرده، چنانچه آنرا به صورت ضماد در محل لکه های سیاه پوست قرار دهید، اثر شفابخش دارد.

شیر سرد

اسید لاکتیک در شیر پوست را آرام می کند. شیر سرد و ارگانیک را روی پوست خود بمالید و ماساژ دهید یک پنبه داخل شیر سرد بکنید و پوست خود را هر روز صبح با شیر صورتتان را ماساژ دهید و یا اگر بدنتان لک شده شیر را به پوست بدنتان بزنید بعد از ۱۵ دقیقه بشویید. این کار را هر روز تکرار کنید.

شیر در از بین بردن لکه ها و دانه های سرسیاه بسیار مفید می باشد ، قبل از استفاده از شیر، باید پوست را با آب گرم بشویید و برای اثرگذاری بهتر، می توان شیر را با عصاره بابونه یا بومادران مخلوط نموده و سپس استفاده کرد.

تخم ترب

تخم ترب را در سرکه خیس کرده و پس از گذشت ۲۴ ساعت آنرا برروی لکه های سیاه پوست قرار دهید. این عمل را هر روز تکرار نموده تا لکه ها کم کم بهبودی حاصل کنند.

 

 

 

 


ملاسما و راه های درمان آنفروشگاه محصولات گیاهی و طبیعی آگیدا10/28/2018ملاسما چیست و راه های درمان آنملاسما یکی از مشکلات رایج پوستی می‌باشد که در آن لکه‌هایی خا... ملاسما چیست و راه های درمان آنملاسما یکی از مشکلات رایج پوستی می‌باشد که در آن لکه‌هایی خاکستری و قهوه‌ای رنگ در صورت مشاهده می‌شود. در اکثر افرادی که به این عارضه مبتلا هستند لک‌ها بر روی گونه‌ها، پل بینی، پیشانی، چانه و بالای لب بالایی ظاهر می‌شوند. علاوه بر این در قسمت‌هایی از بدن نیز که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارد از قبیل مچ و ساعد دست و گردن نیز ممکن است این لک‌ها دیده شوند.محافظت از پوست در برابر نور آفتاب یکی از رایج‌ترین و بهترین روش‌ها برای درمان ملاسما می‌باشد. از این رو شخصی که مبتلا به ملاسما است باید هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کند و هر ۲ ساعت یک بار نیز آن را تجدید کند. علاوه بر این استفاده از کلاه نقاب‌دار با نقاب بزرگ نیز درwww.agidaco.com محیط بیرون از خانه یکی دیگر از روش‌هایی است که متخصصان پوست توصیه می‌کنند. چرا که کرم ضد آفتاب شاید نتواند به تنهایی از پوست در برابر آفتاب محافظت کند. ملاسما در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. بخصوص خانم‌های باردار که دچار این لک‌های پوستی می‌شوند که اصطلاحا ماسک بارداری گفته می‌شود. از این رو به نظر می‌رسد عامل محرک اصلی در بروز ملاسما هورمون‌ها هستند. در این حالت لک‌های پوستی به رنگ تیره بر روی گونه‌ها ظاهر می‌شوند.علائم و نشانه‌های ملاسماعلائم رایج ملاسما لک‌هایی به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری مایل به قهوه‌ای است که بیشتر در ناحیه صورت مشاهده می‌شود. این لک‌ها معمولاً در گونه‌ها، پیشانی، پل بینی، قسمت بالای لب بالایی و چانه و در مواردی هم بر روی ساعد و مچ دست یا روی گردن ظاهر می‌شوند که شیوعwww.agidaco کمتری دارند. به طور کلی ملاسما هیچ علائم خاصی ایجاد نمی‌کنند که شما احساس کنید اما شکل ظاهری پوست تغییر پیدا می‌کند که این خود بسیاری از افراد مبتلا به ملاسما را رنج می‌دهد.چه کسی به ملاسما مبتلا می‌شود؟همانطور که گفتیم ملاسما در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. فقط ۱۰ درصد از افرادی که به این عارضه پوستی مبتلا هستند مرد می‌باشند. ملاسما بیشتر در افرادی با پوست‌های تیره‌تر از قبیل مردمی که در کشورهای آمریکای لاتین، شمال آفریقا، آسیا، هندوستان، خاورمیانه و حوزه دریای مدیترانه زندگی می‌کنند دیده می‌شود. علاوه بر این افرادی که در بین خویشاوندان خونی آن‌ها، قبلا کسی به ملاسما مبتلا شده باشد احتمال بروز این بیماری درآن‌ها بیشتر است.چه عواملی باعث ملاسما می‌شود؟عواملی که منجر به این بیماری می‌شوند هنوز دقیق تشخیص داده نشده‌اند اما احتمال می‌رود این عارضه بر اثر تولید بیش از اندازه رنگ توسط سلول‌های تولید کننده رنگ در پوست بدن (ملانوسیت‌ها) ایجاد می‌شود. افرادی که دارای رنگ پوست تیره هستند بیشتر به ملاسما مبتلا می‌شوند چراکه میزان ملانوسیت‌های فعال در پوستشان از افرادی که دارای پوستی روشن هستند بیشتر است.عوامل محرک ملاسما:قرار گرفتن در معرض آفتاب:نور ماوراء بنفش آفتاب ملانوسیت‌ها را تحریک می‌کند. حتی در مواقعی که ملاسما برطرف شده باشد، اگر فرد حتی یک مواجهه کوتاه مدت با نور آفتاب داشته باشد این عارضه می‌تواند دوباره بازگشت داشته باشد. به همین دلیل هم هست که این بیماری در فصل تابستان شایع‌تر است. نور آفتاب در برخی از افراد باعث می‌شود که آن‌ها به طور مکرر علائم ملاسما به سراغشان بیاید.میزان هورمون‌ها:زنان باردار بیشتر از سایر افراد به ملاسما مبتلا می‌شوند که به این عارضه در زنان باردار اصطلاحاً کلوآسما یا ماسک بارداری گفته می‌شود. قرص‌های پیشگیری از بارداری و داروهای جایگزین هورمون‌ها هم ممکن است باعث تحریک و ایجاد ملاسما شوند.مواد آرایشی:مواد آرایشی از قبیل کرم‌ها و محصولات محافظت از پوست که حساسیت پوستی در فرد ایجاد می‌کنند ممکن است این بیماری را تشدید کنند.با این که ملاسما عارضه‌ای خطرناک نیست اما افرادی که به آن مبتلا می‌شوند می‌توانند آشفته شده و اعتماد به نفس در آن‌ها کاهش پیدا کند. اما برای درمان این عارضه چند روش مبتنی بر لیزر وجود دارد. برخی از درمان‌های ترکیبی شامل لیزر درمانی برای درمان این عارضه به کار برده می‌شوند و آثار این عارضه را در پوست کاهش می‌دهد.چگونگی تشخیص ملاسما:در اکثر مواقع متخصصین پوست فقط با نگاه کردن به پوست بیماران خود می‌توانند وجود این بیماری را در آن‌ها تشخیص دهند. ممکن است متخصص برای تشخیص دقیق اینکه این بیماری تا چه عمقی از پوست نفوذ کرده پوست را در زیر نور وسیله‌ای به نام لامپ وود مشاهده کند. در برخی از موارد نشانه‌های ملاسما با برخی از عارضه‌های پوستی دیگر یکی می‌باشد. در این موارد پزشک برای تشخیص وجود این بیماری یک نمونه کوچک ازwww.agidaco پوست را برداشته که به این روش بیوپسی می‌گویند. عمل بیوپسی می‌تواند توسط پزشک متخصص پوست سریعا و به طور ایمن در همان زمان ویزیت در داخل مطب انجام بگیرد.درمان ملاسما:معمولا در مواردی که یک محرک خارجی از قبیل بارداری یا قرص‌های پیشگیری از بارداری باعث ایجاد این بیماری شود لک‌های ملاسما ممکن است به خودی خود برطرف شود. به طور مثال وقتی خانم‌ها وضع حمل می‌کنند یا دیگر از قرص‌های جلوگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند این عارضه خود به خود برطرف می‌شود. اما در مواردی هم دیده شده است که ملاسما تا سال‌های طولانی و یا حتی در همه طول عمر هم باقی می‌ماند. در مواردی که این بیماری خود به خود برطرف نمی‌شود و یاwww.agidaco.com خانم‌هایی که مبتلا به این عارضه هستند قصد دارند مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری خود را ادامه دهند روش‌هایی برای درمان این عارضه وجود دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:هیدروکوئینون:این دارو اولین درمان رایج برای ملاسما به شمار می‌رود. معمولاً هیدروکوئینون را بر روی پوست می‌مالند و باعث روشن شدن رنگ پوست می‌شود. این دارو را می‌توان به شکل‌های مختلفی شامل کرم، لوسیون، ژل یا مایع، از داروخانه‌ها تهیه کرد. مقدار کمی از این دارو را می‌توان بدون نیاز به نسخه از داروخانه تهیه کرد. البته این دسته از محصولات در مقایسه با محصولاتی که توسط پزشک متخصص پوست تجویز می‌شود، مقدار هیدروکوئینون کمتری در ترکیب خود دارند.ترتینوئین و کورتیکواستروئیدها:برای اینکه رنگ پوستتان روشن‌تر شود پزشکتان ممکن است داروی دیگری هم برای شما تجویز کند. پزشک ممکن است ترتینوئین یا یک کورتیکواستروئید برای شما تجویز کند. در مواردی هم یک کرم تجویز می‌کند که سه داروی (هیدروکوئینون، ترتینوئین و کورتیکواستروئید) به صورت ترکیبی در آن وجود دارد. به این کرم‌ها کرم سه گانه می‌گویند.سایر داروهای موضعی (برای مالیدن روی پوست):پزشک معالج شما برای کمک به روشن‌تر کردن پوستتان ممکن است داروهایی مانند اسید آزلائیک یا اسید کوجیک برای شما تجویز کند.لیزر درمانی:در مواردی که لک‌های پوستی که در اثر ازدیاد رنگدانه‌های پوستی ایجاد می‌شوند تیره‌تر باشند و یا در مواردی که لایه‌برداری و استفاده از محصولات محافظت کننده پوست در درمان آن‌ها مؤثر واقع نشود از روش لیزر درمانی استفاده می‌کنند. این روش برای درمان عارضه‌های پوستی عملکرد بسیار خوبی دارد و می‌تواند امیدوار کننده باشد. اما این روش درمان ممکن است کمی طول بکشد و برای به دست آمدن نتیجه مطلوب ممکن است به ۴ جلسه درمانی یا حتی بیشتر هم نیاز باشد. برای درمان مشکلات ناشی از رنگدانه‌ها از روش‌های درمانی مانند فراکسل و لایه برداری پوست با لیزر استفاده می‌شود.چنانچه بعد از درمان ملاسما با هریک از علائم زیر رو به رو شدید با پزشک خود تماس بگیرید: سوزش و حساسیت پوست تیره شدن رنگ پوست سایر عوارض احتمالیاکثر افرادی که مبتلا به ملاسما هستند بعد از به کارگیری روش‌های درمانی که یک متخصص پوست به آن‌ها توصیه کرده است توانستند نتایج خوبی به دست آورند. اما با این وجود ملاسما ممکن است بیش از حد سمج باشد. ممکن است فردی که تحت درمان است برای مشاهده اولین تغییرات حاصل از درمان به چند ماه زمان نیاز داشته باشد. فرد مبتلا باید بداند پیروی از دستورات پزشک بسیار مهم است و باعث تضمین دستیابی به بهترین نتایج ممکن خواهد شد.درمان نگهدارنده:بعد از برطرف شدن ملاسما ممکن است نیاز باشد شخص همچنان درمان خود را ادامه دهد که این قسمت از درمان را پزشک متخصص پوست درمان نگهدارنده می‌نامد. درمان نگهدارنده باعث می‌شود که ملاسما مجددا بروز پیدا نکند. فرد می‌تواند با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب باکیفیت و گذاشتن کلاه نقاب‌دار بزرگ در طول روز مانع بروز جدد ملاسما شود.راه های درمان خانگی عارضه ملاسماآب لیموآب لیمو یک لایه بردار طبیعی پوست با خاصیت عالی رطوبت رسانی است. ماهیت اسیدی آب لیمو همچنین به حذف لایه بیرونی پوست کمک می کند. آب لیمو را به قسمت های مد نظر بزنید و بعد از یک یا دو دقیقه به آرامی پوستتان را بشویید. این درمان را دو بار در روز دنبال کنید.سرکه سیباسید استیک موجود در سرکه سیب، آن را یک عامل سفید کننده قوی می کند که به حذف لکه ها کمک می کند. سرکه سیب و آب را با هم مخلوط کنید. این محلول را روی لکه های ملاسما قرار دهید و اجازه دهید، خشک شود.زردچوبهزردچوبه می تواند ملانین پوست را کاهش دهد. مواد تشکیل دهنده فعال کورکومین در زردچوبه، خواص آنتی اکسیدان و روشن کننده پوست دارد. پنج قاشق غذا خوری پودر زردچوبه را با ۱۰ قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنید. شیر دارای اسید لاکتیک و کلسیم است که پوست را نرم و لطیف می کند.آب پیازآب پیاز یکی دیگر از داروهای موثر طبیعی است. آب پیاز دارای طیف وسیعی از ترکیبات حاوی گوگرد است که می تواند تکه های تیره یا تغییر رنگ پوست را از بین ببرد. همچنین، آب پیاز سبب تغذیه سلول های پوست می شود.ژل آلوئه ورابا توجه به وجود پلی ساکارید هادر ژل آلوئه ورا، این ماده می تواند باعث بازگرداندن رنگ اصلی پوست شود. همچنین می تواند سلول های مرده پوست را حذف و سلول های جدید را ترمیم کند. برگ آلوئه ورا را بردارید و ژل تازه آ ن را استخراج کنید. ژل را به طور کامل در ناحیه آسیب دیده قرار دهید و به آرامی یک یا دو دقیقه ماساژ دهید. بگذارید برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی صورتتان بماند و سپس پوستتان را با آب گرم بشویید.ویتامین Eویتامین E برای از بین بردن لکه های قهوه‌ای پوست خیلی مفید است. می‌توانید از کپسول‌های ویتامین  استفاده کنید و  روغن داخل آن را به پوستتان بمالید.ماستماست خاصیت روشن‌کنندگی پوست دارد. می‌توانید ماست را به تنهایی روی پوست خود بزنید و بعد از ۱۵ دقیقه بشویید. ماست را با پودر جو پرک  و عسل و لیمو مخلوط کنید خمیری یک دست به دست بیاورید و به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست بگذارید.  می‌توانید به جای پودر جو از خود جو پرک استفاده کنید و بگذارید تا ماسک روی صورت خشک شود بعد از دانه های جو به عنوان اسکراب و لایه بردار می توانید استفاده کنید یعنی کمی دستتان را مرطوب کنید روی پوستتان حالت دورانی جوی پرک را ماساژ دهید.سیب‌زمینیاین ماده غذایی خوشمزه هم برای از بین بردن لکه های صورت بسیار مفید است. سیب زمینی را می‌توانید حلقه حلقه کنید و روی پوستتان ماساژ دهید. ویا میتوانید آن را رنده کنید و با عسل مخلوط کنید و روی پوست بمالید.دانه کنجدآنرا له نموده و به مدت ۳ روز در مق...5.0
دسته بندی خبرها
محصول مورد نظر با موفقیت به سبد خرید شما اضافه گردید